XL-1608UBC-04
DigiKey Part Number
5962-XL-1608UBC-04TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608UBC-04
Description
CHIP LED 0603 BLUE SMD
Customer Reference
Detailed Description
Blue 465nm LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Series
Current - Test
20mA
Independent
Wavelength - Peak
470nm
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.65mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm