AFM30US12
DigiKey Part Number
1470-1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFM30US12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Customer Reference
Detailed Description
12V 30 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
37.4" (0.95m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.76" L x 1.97" W x 1.21" H (121.0mm x 50.0mm x 30.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.5A
Weight
0.565 lb (256.28 g)
Power (Watts)
30 W