AKM65US24
DigiKey Part Number
1470-4455-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKM65US24
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AKM65US24 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.92" L x 2.45" W x 1.33" H (125.0mm x 62.2mm x 33.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.7A
Base Product Number
Power (Watts)
65 W