ASB110PS48
DigiKey Part Number
1470-2703-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB110PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 110W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 2.29A 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ASB110PS48 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
90.5%
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.67" H (116.8mm x 61.0mm x 17.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2.29A
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
110 W