ASB160PS24
DigiKey Part Number
1470-ASB160PS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB160PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 160W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 6.66A 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ASB160PS24 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
92%
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.78" H (116.8mm x 61.0mm x 19.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
6.66A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
160 W
Load Regulation
±0.5%