ASB160PS48
DigiKey Part Number
1470-ASB160PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB160PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 160W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 3.33A 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ASB160PS48 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
93%
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.78" H (116.8mm x 61.0mm x 19.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
3.33A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
160 W
Load Regulation
±0.5%