DTE0624S24
DigiKey Part Number
1470-DTE0624S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE0624S24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 250mA 36V Input
EDA/CAD Models
DTE0624S24 Models
Category
Power (Watts)
6W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.09" L x 1.34" W x 1.04" H (53.0mm x 34.0mm x 26.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA