FCS40US18
DigiKey Part Number
1470-4684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCS40US18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 40W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
FCS40US18 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.04" H (76.2mm x 50.8mm x 26.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
18V
Standard Number
Current - Output 1
2.23 A