HPA1K5PS36
DigiKey Part Number
1470-HPA1K5PS36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPA1K5PS36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 1.501KW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.00" L x 4.20" W x 1.64" H (279.4mm x 106.7mm x 41.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, EN, UKCA, UL
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
41.7 A