HPF3K0PS36
DigiKey Part Number
1470-HPF3K0PS36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPF3K0PS36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91.7%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.00" L x 7.00" W x 2.50" H (283.5mm x 175.5mm x 50.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, EN, UKCA, UL
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
83.3 A