SCT01F05S12
DigiKey Part Number
1470-SCT01F05S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT01F05S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
78%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
CB, CE, CSA, IEC, UKCA, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
84mA