SDS60UT07
DigiKey Part Number
1470-2220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS60UT07
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V -15V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 15V -15V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
800 mA
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Voltage - Output 2
15V
Standard Number
Voltage - Output 3
-15V
Current - Output 1
6 A
Base Product Number
Current - Output 2
3 A