SHP350PS28
DigiKey Part Number
1470-2230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHP350PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 3.60" W x 2.10" H (177.8mm x 91.4mm x 53.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
Current - Output 1
12.5 A