VER18US090-JA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 18
Datasheet
9V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Unboxing 5G NB-IoT Low Power Cellular Developer Starter Kit
VER18US090-JA
DigiKey Part Number
1470-3169-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VER18US090-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
3.54" L x 1.69" W x 1.68" H (90.0mm x 43.0mm x 42.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output
9V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.177 lb (80.29 g)
Power (Watts)
18 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)