XP60SC600DH
DigiKey Part Number
5048-XP60SC600DHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP60SC600DH
Description
MOSFET N-CH 600V 7A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 6.5A (Tc) 2W (Ta), 48W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.4 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
720 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 48W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 2A, 10V