AC0603KRX7R7BB224
DigiKey Part Number
311-3108-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3108-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3108-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KRX7R7BB224
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Detailed Description
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
AC0603KRX7R7BB224 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)