AF0603DR-072K2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 13 878
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
2.2 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
AF0603DR-072K2L
DigiKey Part Number
AF0603DR-072K2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0603DR-072K2L
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
AF0603DR-072K2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)