NT1206BRD07100KL
DigiKey Part Number
13-NT1206BRD07100KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-NT1206BRD07100KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-NT1206BRD07100KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NT1206BRD07100KL
Description
RES THIN FILM 0.10% 2/5W 100K
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)