PA0603FRE470R005L
DigiKey Part Number
13-PA0603FRE470R005LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PA0603FRE470R005LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PA0603FRE470R005LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA0603FRE470R005L
Description
RES 0.005 OHM 1% 0.4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 0.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)