PA0805FRE7W0R002L
DigiKey Part Number
13-PA0805FRE7W0R002LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PA0805FRE7W0R002LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PA0805FRE7W0R002LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA0805FRE7W0R002L
Description
RES 0.002 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)