RC0805FR-1049K9L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC0805FR-1049K9L |
Description | RES 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 49.9 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC0805FR-1049K9L Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |