RC1206DR-0710RL
DigiKey Part Number
13-RC1206DR-0710RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC1206DR-0710RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC1206DR-0710RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206DR-0710RL
Description
RES 10 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC1206DR-0710RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)