RC1206DR-0710RL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC1206DR-0710RL |
Description | RES 10 OHM 0.5% 1/4W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC1206DR-0710RL Models |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |