SMD1206B035TF/16
DigiKey Part Number
13-SMD1206B035TF/16TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1206B035TF/16CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1206B035TF/16DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1206B035TF/16
Description
PTC RESET FUSE 16V 350MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.2 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A