SMD1210B150TF/16
DigiKey Part Number
13-SMD1210B150TF/16TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1210B150TF/16CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1210B150TF/16DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1210B150TF/16
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.5A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.5 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A