SR1210JR-0710KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 46 372
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
Similar
10 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR1210JR-0710KL
DigiKey Part Number
SR1210JR-0710KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1210JR-0710KL
Description
RES 10K OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR1210JR-0710KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)