CP2-SA110-1-KR
DigiKey Part Number
CP2-SA110-1-KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP2-SA110-1-KR
Description
CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle
Category
Pitch
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
3M
Number of Rows
5
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination
Press-Fit
Part Status
Active
Connector Usage
CompactPCI
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Connector Style
A 22
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
110
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C