CP2-HA110-E1-KR
DigiKey Part Number
CP2-HA110-E1-KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP2-HA110-E1-KR
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Bulk
Connector Usage
CompactPCI Hot Swap
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
A 22
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
110
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)