CP2-SA110-G1-FJ
CP2-SA110-G1-FJ
CP2-SA110-G1-FJ
DigiKey Part Number
3M161106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP2-SA110-G1-FJ
Description
CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Bulk
Connector Usage
CompactPCI
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Style
A 22
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
110
Features
Upper Shield
Number of Positions Loaded
All
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)