MOV-07D330K
DigiKey Part Number
MOV-07D330K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D330K
Description
VARISTOR 33V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-07D330K Models
Category
Current - Surge
250 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
1.7J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2640 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
30 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
36 V