SRR1260-1R5Y
DigiKey Part Number
SRR1260-1R5YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260-1R5YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260-1R5YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-1R5Y
Description
FIXED IND 1.5UH 8.8A 9.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.8 A 9.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1260-1R5Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
9.5mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
86MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
9.9A