SRR1280A-8R2Y
DigiKey Part Number
SRR1280A-8R2YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280A-8R2YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280A-8R2YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280A-8R2Y
Description
FIXED IND 8.2UH 6.2A 20.5 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Inductor 6.2 A 20.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280A-8R2Y Models
Category
Q @ Freq
22 @ 100kHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
20MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1280
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
6.8A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
20.5mOhm Max