AFC336M25D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4 068
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 248
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 732
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 121
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 7Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC336M25D16T-F
DigiKey Part Number
AFC336M25D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC336M25D16T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
1 Ohms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C