AFK336M25D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4 068
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
In Stock: 89
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 732
Nichicon
In Stock: 86
Nichicon
In Stock: 41
Upgrade
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK336M25D16T-F
DigiKey Part Number
AFK336M25D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK336M25D16T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
360 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C