ZXMN10A25GTA
DigiKey Part Number
ZXMN10A25GTATR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMN10A25GTACT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMN10A25GTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMN10A25GTA
Description
MOSFET N-CH 100V 2.9A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 2.9A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SOT-223-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
859 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 2.9A, 10V