ZXMS6004DN8Q-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.3A 8-SOIC
ZXMS6004DN8Q-13
DigiKey Part Number
31-ZXMS6004DN8Q-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXMS6004DN8Q-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXMS6004DN8Q-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6004DN8Q-13
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
1.3A
Mfr
Rds On (Typ)
350mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
2
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q101
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Load
60V (Max)
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V