ZXMS6005DN8Q-13
DigiKey Part Number
31-ZXMS6005DN8Q-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXMS6005DN8Q-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXMS6005DN8Q-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6005DN8Q-13
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.8A 8-SOIC
Category
Current - Output (Max)
1.8A
Mfr
Rds On (Typ)
150mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
2
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Load
60V (Max)
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V