DT035CTFT-IPS-SHB
DigiKey Part Number
1756-DT035CTFT-IPS-SHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT035CTFT-IPS-SHB
Description
3.5 WIDE IPS LCD MODULE WITH RGB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 16-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
Category
Viewing Area
51.96mm W x 76.94mm H
Manufacturer
Displaytech
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Part Status
Active
Interface
Parallel, 16-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ST7796UI-G5
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Dot Size
0.05mm W x 0.15mm H