BK/GDB-3.15A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 671
Datasheet
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 1 844
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 226
Littelfuse Inc.
In Stock: 980
In Stock: 330
In Stock: 10
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/GDB-3.15A
DigiKey Part Number
283-BK/GDB-3.15A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDB-3.15A
Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
13.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
UL, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.025 Ohms