DRA127-8R2-R
DigiKey Part Number
283-DRA127-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DRA127-8R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DRA127-8R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA127-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 6.33A 16 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 6.33 A 16mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRA127-8R2-R Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
16mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.2A