WHC-375-01BK
DigiKey Part Number
RPC6246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHC-375-01BK
Description
CBL CLIP P-TYPE BLACK FASTENER
Detailed Description
Cable Clip, P-Type Black Fastener 0.375" (9.53mm)
EDA/CAD Models
WHC-375-01BK Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color
Black
Series
Length
0.830" (21.08mm)
Width
0.400" (10.16mm)
Panel Hole Size
0.204" (5.18mm)
Material Thickness
0.050" (1.27mm)
Opening Size
0.375" (9.53mm)