M80-400000000-08-322-00-000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
8 Position Receptacle Connector 0.157" (4.00mm) Through Hole Gold
M80-400000000-08-322-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-400000000-08-322-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-400000000-08-322-00-000
Description
8 POS. FEMALE SIL VERTICAL THROU
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M80-400000000-08-322-00-000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.205" (5.20mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket, Power
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.3mm
Number of Positions
Features
Mating Flange, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
20A