IXYX40N450HV
DigiKey Part Number
IXYX40N450HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYX40N450HV
Description
IGBT 4500V 95A TO-247PLUS-HV
Manufacturer Standard Lead Time
75 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 4500 V 95 A 660 W Through Hole TO-247PLUS-HV
Gate Charge
170 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
36ns/110ns
Test Condition
960V, 40A, 2Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
4500 V
Current - Collector (Ic) (Max)
95 A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Current - Collector Pulsed (Icm)
350 A
Supplier Device Package
TO-247PLUS-HV
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.9V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
660 W