IXEL40N400
DigiKey Part Number
IXEL40N400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXEL40N400
Description
IGBT 4000V 90A ISOPLUSI5-PAK
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 4000 V 90 A 380 W Through Hole ISOPLUSi5-Pak™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXEL40N400 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
275 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
160ns/630ns
Part Status
Active
Test Condition
2800V, 40A, 33Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
4000 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
90 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
400 A
Package / Case
ISOPLUSi5-PAK™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
ISOPLUSi5-Pak™
Power - Max
380 W