Q6016LH6 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 15 569
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 17 766
Datasheet
In Stock: 433
In Stock: 770
WeEn Semiconductors
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 16 A Through Hole TO-220 Isolated Tab
Q6016LH6
DigiKey Part Number
Q6016LH6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6016LH6
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
80 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
70 mA
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A