BTA216X-600B,127 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 22
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 904
Littelfuse Inc.
In Stock: 631
TRIAC Standard 600 V 16 A Through Hole TO-220F
BTA216X-600B,127
DigiKey Part Number
BTA216X-600B,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA216X-600B,127
Description
TRIAC 600V 16A TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Operating Temperature
125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A