MIC29310-3.3WU-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC29310-3.3WU-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC29310-3.3WU-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 20 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 150 mA |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Voltage - Input (Max) 16V | Supplier Device Package TO-263-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1V @ 3A |