MIC5501-1.8YMT-TZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 4 820
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5501-1.8YMT-TZ
DigiKey Part Number
MIC5501-1.8YMT-TZ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5501-1.8YMT-TZ
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5501-1.8YMT-TZ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-TDFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA