MIC5502-1.8YMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 4 820
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5502-1.8YMT-TR
DigiKey Part Number
MIC5502-1.8YMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5502-1.8YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-TDFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA