NHD-1.8-128160EF-CSXN#-F
DigiKey Part Number
NHD-1.8-128160EF-CSXN#-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.8-128160EF-CSXN#-F
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.8"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 8-Bit 1.8" (45.72mm) 128 x 160
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.8-128160EF-CSXN#-F Models
Category
Viewing Area
28.03mm W x 35.04mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
128 x 160
Part Status
Active
Interface
Parallel, 8-Bit
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ILI9163V
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
1.8" (45.72mm)